Соғлиқни сақлаш вазирлиги “Док-1 Макс” дориси сабаб 15 нафар бола вафот этганини тасдиқлади
Самарқанддаги болалар шифохонасида Док-1МАКС препарати сабаб 15 нафар бола вафот этгани айтилмоқда. ССВ матбуот хизмати вазият ўрганилаётганини маълум қилди. Ушбу дори воситаларининг Ўзбекистондаги савдоси 22 декабрдан вақтинча тўхтатилди.
Ижтимоий тармоқларда Самарқанд вилояти болалар кўп тармоқли тиббиёт маркази раҳбари М.Қ. Азизовнинг вилоят ҳокимлиги Соғлиқни сақлаш бошқармаси бошлиғи Давронбек Жуманиёзовга йўллаган расмий хати тарқалди. Унда айтилишича, охирги пайтда болалар ўртасида нафас йўллари вируси касалликлари кўпайган. Шундай вазиятда беморларга шифокорлар ёки оналарнинг ўзи Док-1МАКС препаратини беришяпти.
Хатда бу препаратнинг таркиби ҳақида ҳам маълумот берилган. Унга кўра, Док-1МАКС препаратида 500 мг парацетамол, 200 мг гвайфенизин БФ ва 10мг фенилефрина гидрохлорид БФдан бор.
«Док-1МАКС препарати қўлланганда жуда кўп ҳолатларда ножўя таъсири оқибатида бизга мурожаат қилмоқда. Асосан болаларда буйрак зарарланиши ва етишмовчилиги белгилари билан намоён бўлмоқда», – деб ёзган марказ бош врачи М.Қ. Азизов.
Маълум қилинишича, марказга охирги 2 ойда 21 нафар бемор шу дорини қабул қилгандан сўнг ножўя таъсири билан мурожаат қилган. Бемор болаларда асосан анурия кузатилган.
«Булардан 17 нафарида касаллик ниҳоятда оғир кечди, ҳатто бир нечта гемодиализ сеанслари ўтказишга ҳам тўғри келди. 15 нафарида ўлим ҳолати кузатилди», – дейилган тарқалган хатда.