Умрни узайтиришда ёрдам берадиган муҳим маҳсулот маълум қилинди
Саримсоқ пиёзини мунтазам истеъмол қилиш патоген ичак микрофлорасини йўқ қилади, овқат ҳазм қилишни яхшилайди ва ҳаётни узайтиради. Бу ҳақда диетолог Aнжелика Дувал маълум қилди.
Соғлом ичак узоқ умр кўришнинг калитидир, у иммунитет тизимининг тўғри ишлашини таъминлайди ва кўплаб касалликларнинг манбаи бўлган патоген микрофлоранинг ривожланишини тўхтатишга қодир. Шифокор саримсоқни рационга киритишни тавсия қилади, у ошқозон-ичак трактининг ишига ижобий таъсир кўрсатади, бу сизга 10 йил кўпроқ яшаш имконини беради.
«Саримсоқ ичакдаги патоген микрофлорани ўлдиради, унда биз нафас оладиган учувчи моддалар мавжуд. Яъни, у бутун танамизни дезинфекция қилади. Бундан ташқари, у жуда кўп хром ва молибденни ўз ичига олади. Хром қондаги глюкоза даражасини тартибга солишда иштирок этади, яъни диабет ривожланишидан ҳимоя қилади. Молибден метаболик жараёнларни тартибга солиш учун керак, шунинг учун бизнинг ферментларимиз яхши ривожланган. Бу бизнинг овқат ҳазм қилишимиз учун керак», — дея тушунтирди шифокор.