Президент фармони билан тадбиркорларга катта имкониятлар берилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президенти 2022 йил 21 декабр куни «Тадбиркорлик субъектларининг экспорт фаолиятини қўллаб-қувватлашнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармонни имзолади.
Мазкур Фармон билан экспортчи корхоналарни қўллаб-қувватлашнинг қуйидаги қўшимча чораларини жорий этиш назарда тутилмоқда:
• Экспортни рағбатлантириш агентлиги томонидан экспортолди молиялаштириш учун ажратиладиган ресурслардан берилган кредитларни ўз вақтида сўндириб келаётган тадбиркорлик субъектларига амалдаги кредитнинг сўндирилган қисмига мутаносиб равишда қўшимча кредитлар ажратиш имконияти яратилмоқда;
• 2024 йил 1 январга қадар Европа, Туркия, Миср ва Марокашга газлама ва трикотаж мато маҳсулотларини экспорт қилишда транспорт харажатларининг 70 фоизгача миқдорида компенсация қилишга субсидиялар тақдим этиш белгиланмоқда;
• пахта, кунгабоқар, маккажўхори ва соя ёғидан ташқари, барча ўсимлик ёғларини экспорт қилишга рухсат берилмоқда.