Ўқиляпти: Мактабга қабул ёши қанчалик тўғри белгиланган? Ёш чегараси ўзгартириладими?
Bukhara News > Бухоро > Мактабга қабул ёши қанчалик тўғри белгиланган? Ёш чегараси ўзгартириладими?
Мактабга қабул ёши қанчалик тўғри белгиланган? Ёш чегараси ўзгартириладими?
31.07.2023 698
Мактабгача ва мактаб таълими вазирининг биринчи ўринбосари Усмон Шарифхўжаев:
➖ «Бу масала [мактабга қабул ёши] вақтлими ёки кеч, бундай муҳокамалар доим бўлган. Олдинги қонунчиликни кўрадиган бўлсак, бола 6-7 ёшида мактабга чиқади дейилганди.
Ҳозирги ҳолатда ҳам бола ўқув йили сентябрь ойидан бўлса, 6 ёш-у 8 ойлигида, яъни деярли [6 ёш-у] 7,5 ойга етгунгача мактабга чиқиш имконияти мавжуд. Агар олдинги ҳолатга ўхшаб, қонунчиликда мавҳум норма қўйиладиган бўлса, қайсидир жиҳатдан жойлардаги талқинни ўзига мослаш ҳолатига олиб келади. Яъни 6-7 ёш деганда, 6 ёш-у 1 кун ҳам, 6 ёш-у 11 ой ҳам назарда тутилади.
Ҳаммамиз негадир 7 ёшли боланинг режасини ўйлаймиз-да. Эртага у бола 10-11 ёшда балоғатга етади, керак бўлса 15-16 ёшда яна организмида ўзгариш даври бўлади. У вақтли чиқиб қолиши натижасида, балки 7 ёшида билинмас, унинг дунёқараши, жисмоний ривожланиши ўзи билан ўқиётган тенгқурлари билан қанчалик мос бўлади?
Бу саволга мен ҳеч қанақасига жавоб беролмайман. Буни илмий асослаб кўриш керак. Амалдаги «Таълим тўғрисида»ги қонун қабул қилиниши салкам 3 йил давомида яратилиб, муҳокамадан ўтган эди. Майдонларда бу қонун моддама-модда муҳокама қилинган, қанча баҳсларга сабаб бўлганидан сўнг шу қарор қабул қилинган».
❗️Эслатиб ўтамиз, 2020 йил сентябрь ойида «Таълим тўғрисида»ги қонунга ўзгартириш киритилиб, 2021-2022 ўқув йилидан бошлаб ўқувчилар биринчи синфга 7 ёшга тўладиган йилда қабул қилинадиган бўлганди.
Шерзод Камалов 31.07.2023
• Manzuraxon says:
Shuni õquv yilining sentyabrdan 25-maygacha 7 yoshga tõladiganlarni qabul qiladigan qilib qõyish kerak. Hozirgi qaror bõyicha õğlim 8 ga tõlishiga 4 oy qoganda chiqadi endi maktabga. Allaqachon 1-sinf dasturini biladi, maktabdan bezadi kegin.