Ўқиляпти: Ўзбекистонда энг юқори ва энг паст иш ҳақи кимларга тегишли?
Bukhara News > Бухоро > Ўзбекистонда энг юқори ва энг паст иш ҳақи кимларга тегишли?
Ўзбекистонда энг юқори ва энг паст иш ҳақи кимларга тегишли?
29.12.2022 1.2k
Жорий йил якунларига кўра, Ўзбекистонда ўртача иш ҳақи 12,3 фоизга ошиб, 5,8 миллион сўмни ташкил этди.
Ўртача иш ҳақи 9,7 фоизга ошиб, 4,3 миллион сўмни ташкил этди. 2022 йил якуни бўйича энг юқори ўртача иш ҳақи IT соҳаси ходимлари (11,7 миллион сўм), юқори бошқарув ходимлари (11,6 миллион сўм) ва маслаҳатчи вакиллар (11,1 миллион сўм)га тўғри келади.
Ўртача иш ҳақи бўйича рейтингда топ-менежмент етакчилик қилмоқда – 9,3 миллион сўм.
Кейинги ўринларда бизнес-маслаҳатчилар ва IT вакиллари – мос равишда 7,7 ва 7,2 миллион сўм. Йил якуни бўйича энг паст ўртача иш ҳақи туризм соҳаси (4 миллион сўм), қўриқлаш соҳаси (3,7 миллион сўм) ва уй ходимлари (2 миллион сўм) ўртасида тўғри келади. Бу соҳаларда ўртача иш ҳақи мос равишда 3,2 миллион, 3,1 миллион ва 1,3 миллион сўмни ташкил этади.
Ўтган ойда Ўзбекистон Республикасида юқори ўртача иш ҳақи рейтингида биринчи ўринларни консалтинг соҳаси мутахассислари эгаллади – 14,1 миллион сўм (октябрга нисбатан + 19 фоиз), “IT мутахассислари” – 12,2 миллион сўм ( + 14% ва топ-менежмент – 11,7 млн сўм (-3%).
Энг паст ўртача иш ҳақи меҳмонхона бизнесида – 4,9 млн сўм (+1%), хавфсизлик соҳасида – 3,9 млн сўм (+9%) ва уй ходимларида – 2,9 млн сўм (+5%) қайд этилган эди.